Çevre / Sağlık

Çadır ve Karavanda Tatil

Kalabalık tatil planları rafa kalkarken, doğada, az insanın olduğu tatiller gözde oldu. Çadır ve karavan tatiline talepte ciddi artış var. Ama bu iki tatil türünde de dikkat edilmesi gerekenler var. Doğru donanıma, doğru araçlara, ekipmana ve iyi arkadaşlara sahip olmanız gerekiyor.

Gaye Delen

Pandemi sonrasında temassız tatil isteyenler çadır ve karavana yöneldi. Kalabalık tatil planları rafa kalkarken, doğada, az insanın olduğu tatiller gözde oldu. Otel ve pansiyon gibi kalabalık tatil mekanlarından uzaklaşmak isteyenler kamp ya da karavanlara ilgi göstermeye başladı. Kalabalıktan uzaklaşmak ve doğayla baş başa olmak isteyenler için iki tatil de birebir. Ama ikisinin de artısı ve eksisi var. Doğru donanıma, doğru araçlara, ekipmana ve iyi arkadaşlara sahip olmanız gerekiyor.

DOĞRU EKİPMAN SEÇİMİ ÖNEMLİ

Önce çadır tatiline göz atalım. Yaz aylarındayız ve kamplar gözde. Çadır tatili çok fazla da maliyet gerektirmiyor. Çok pahalı modelleri olsa da giriş seviyesinde bir çadır işinizi görür. Doğru ekipman, doğru kurulum ve doğru rota gerekiyor. Türkiye’de pek çok yerde kamp alanları var. Oralara çadır atabileceğiniz gibi trekking gruplarının, kamp derneklerinin düzenlediği etkinliklere de katılabilirsiniz. Kış kampı daha zor koşullarda oluyor ancak yaz ve bahar kampları daha kolay.

Çadır tatili için öncelikle iyi bir çadır seçimi yapmalısınız. Sağlam bir çadırla rüzgarda, yağmurda içiniz rahat olur. Çadırı seçerken kafanız çadırın üst kısmına değmiyorsa, uyuma alanı olarak 80-90 cm bir genişliğe sahipseniz, uzunluk olarak 200 cm üstünde alanınız varsa doğru seçim yaptınız demektir. Kamp yapmak istediğiniz döneme göre mevsimlik çadırınızı seçin. İyi hava alan bir çadır olmasına dikkat edin. Mutlaka su geçirmezlik özelliği olsun. Kurulum kolaylığı, kumaş kalitesi, iyi dikişlerinin olması da diğer dikkat etmeniz gereken konular. Seyahat edeceğiniz kişi sayısına göre bir kişilikten 10 kişiliğe kadar olanı var. Fiyatları da 400 TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadar çıkıyor. Uyku tulumu ve matı da mutlaka almalısınız.

Uzmanlar, çadır kampı yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor: “Çadırınızı su kaynaklarının yanına kurmayın. Kampta body (arkadaş) sistemiyle hareket edin. Yaban hayvanlarına dikkat edin. Gideceğiniz bölge hakkında yakınlarınıza haber verin. Çantanızda düdük, ilk yardım eşyası mutlaka olsun. Kamp yaparken şimşeklere dikkat edin. Fırtına yaklaştığında hemen önleminizi alın. Yediğinize içtiğinize dikkat edin. Zehirli bitkilere dokunmayın.

ŞİRİN BİR KARAVANDA TATİL

Pandemi döneminin diğer bir gözde seyahat aracı ise karavan. Şirin bir karavana atlayıp şehirden ve kalabalıktan kurtulmak şu ara herkesin hayallerini süslüyor. Öncelikle karavan almak ya da kiralamak gerekiyor. Biraz maliyetli olduğu için ilk etapta kiralanması öneriliyor. İki tür karavan bulunuyor. Biri aracı üzerinde olan motorlu karavan. Öbürüyse araçların arkasına takılan çekme karavan. Bunların da kendi içinde türleri var. Karavan kiralarının günlüğü 400 TL’den başlıyor, satın almak için ise çekme karavanda en az 10 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. 1.5 milyon TL’ye de karavan var. Motorlu karavanların fiyatı 40 bin TL’den başlıyor. Her iki karavan türünün kendi içinde artı ve eksileri var. Ama çekme karavanlar fiyat olarak daha erişilebilir.

Karavanda güvenlik de önemli bir unsur. Bu nedenle güvenli karavan park alanları tercih ediliyor. Ancak buralara da ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak değerli eşyalarınızı, elektronik aletlerinizi yanınızda taşıyacağınızdan karavanınızın kilit sisteminin sağlam olması da öneriliyor. Karavan tatili pek çok avantaj ve özgürlük sunsa da planınızı iyi yapmanız ve rotanızı iyi çizmeniz gerekiyor.

ŞUNLARA DİKKAT EDİN

Karavanla tatil yapacakların şunlara dikkat etmesi öneriliyor: “*İyi bir karavan kiralayın. Satın almak zorunda değilsiniz. 3 kişi ve daha az kişi sayısı için 10 m2’lik küçük karavanlar ideal. Kamyon kasa ve römorklu, yani aracınızın arkasına bağlayacağınız ve moto karavan modelleri için B tipi ehliyet yeterli.

*Plansız yola çıkmayın. Karavan özgürlük sağlasa da yeni başlayacak olanların temkinli davranması öneriliyor. Elektrik ve su ihtiyaçları için karavan kamplarında konaklama öneriliyor.

*Gerekli eşyaları yanınızda bulundurun fener, çanta, su hortumu, uzatma kablosu, çamaşır ipi, pervane, uyku tulumu, yemek araç gereci, ilaç çantası…

*Güvenliği riske atmayın. Güvensiz yerlerde kesinlikle konaklamayın. Savrulma riskine karşı hızınızı azaltın.

*Disiplinli olun. Kurallarınız olsun. Karavanı temiz tutun. Pandemi dönemine hijyene daha fazla dikkat edin.

*Ağaç gölgesine park edin. Yoksa güneşten çok rahatsız olabilirsiniz. Böcek ve sinek sorunu da yaşayabilirsiniz.

*Elektrik ve su karavan için çok önemli iki şey. Karavan kamplarında su deponuzu doldurun, aküyü kontrol edin. Elektriği kullanırken tasarruflu olun.

*Bisiklet ve motorsikleti yanınızda götürebilirsiniz. İçi geniş olan araçlarda bu sorun olmaz. Bu iki araç çevreyi keşfetmenizde size yardımcı olur.

*Banyo ve tuvalet. Karavanlarda 10-30 litrelik su tankları oluyor. Bununla bir gün boyunca rahatlıkla banyo yapıp bulaşık yıkayabilirsiniz. Tuvalet için ise ayrı bir pis su tankı var.  Atıklarınızı otoyola değil boş alanlara boşaltın. Çevreyi olabildiğince temiz tutun.

*Karavancı selamı. Karavan bir kültür ve yaşam biçimi. Karavancılar birbirini tanısın veya tanımasın karşılaştıklarında kornayla selam verirler. Zorda ise birbirlerine her zaman yardım ederler.