Kurumsal ve Kişisel Gelişim

Eğitimde ‘online’ Açılımı

Koranavirüs salgını nedeniyle ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde eğitim online platformlar üzerinden yürütülmeye başlandı. Kimi ülkeler açtıkları okulları vaka sayısının artması nedeniyle kapamak zorunda kalırken akıllara ‘Eğitimde yeni norma online eğitim mi?’ sorusu geliyor…..

Pandemi nedeniyle alışık olmadıkları bir dijital eğitim döngüsünün içinde kendilerini bulan aileler eğitimin kalitesinin düşmesi, çocukların öz disiplin sağlayamaması, öğretmenlerin harmanlanmış ve seyreltilmiş öğrenim modeline yeteri kadar hakim olamadıklarına kadar birçok konuda endişeliler. Uzmanlar, yüz yüze eğitim alamayan öğrencilerin ders konularını Youtube üzerinden videolar yayınlayan öğretmenlerden öğrenebileceği gibi okulistik, morpakampüs gibi özel online platformlarla eksikliklerini giderebileceklerini vurguluyorlar.

Rehberlik Uzmanı Bülent Gökmen, bu süreçte öğrencilerin öz disiplinlerinde eksiklikler, ebeveynlerin nasıl hareket edeceğini bilememesi, çocukların ve ailelerin kaygı sorunları ve korkuları, kalabalık sınıflardan dolayı online eğitimde yeterli disiplin ve istikrarın sağlanamaması gibi durumların ortaya çıktığını söylüyor.

Gökmen, “Üstün potansiyelli çocukların seyreltilmiş müfredat ile karşı karşıya kalması, yeterli desteği göremeyen tanılı çocukların akademik ve sosyal gelişimlerinin nasıl geliştirileceği ise yeni nesil çözümler gerektiren bir diğer sorun” yorumunu yapıyor.

Okulların çevrimiçi eğitim ile başlaması, ardından kademeli olarak, öncelikli seçili sınıflar ile yüz yüze eğitim modeline geçilmesi, ardından ara sınıfların yarı yarıya bir sayı ile eğitime başlaması önümüzdeki en olası senaryo. Mart ayında okullarından kopan öğrencilerin geçen süreçteki öğrenme kayıplarının EBA ve öğrencilerin kendi öğretmenleri ile gerçekleştireceği derslerle telafi edilebileceği yönünde görüşler de var.

NELER YAPILABİLİR?

Öğrenme kayıplarının yaşandığı pandemi sürecindeki eğitim boşluğunda, aileler online eğitim sisteminde çocuklarına nasıl yardımcı olabilir? Evde öğrenmeyi nasıl destekleyebilirler? Uzmanlar ebeveynlere bu süreçte şu uyarılarda bulunuyorlar:
Çocuklarımız sürekli bir değişim içindeler ve okullar açıldığında da farklı bir değişim sürecinde olacaklar. Alışılmışın dışına çıkmak onlarda davranış değişikliğine sebep olabilir. Bu nedenle çocuklarınızla sık sık konuşun ve duygularını size açmalarına izin verin. Akıl vermek için değil, sohbet etmek için konuşun.

Pandemi süreci başındaki ani değişen eğitim sistemi ve yaz döneminde oluşan disiplin boşlukları, ailelerin ellerini taşın altına daha fazla sokmasını gerektiriyor.
Ebeveynler çocuklarının nasıl öğrendiğini ve çalışma stilinin ne olduğunu keşfetmeli. Bunun için internet sitelerinden veya okul rehberlik biriminden destek alabilirsiniz. Çocuklarınızın nasıl öğrendiğini keşfederseniz, onların dilinden konuşursunuz…

Yeni eğitim döneminde notlara takılmayın! Çocuklarınız sizin kadar endişelerini belli edemiyor olabilirler oysa beden ve ruh sağlıkları her şeyden önce gelir. Müfredat seyreltmesi gibi ev ödevi standartlarının da değişmesi bekleniyor. Proje çalışmaları, kişiselleştirilmiş veya farklılaştırılmış öğrenme tekniklerine uygun ödevlendirme süreçleri gündemimizde olacak. Bu da öğrencilerin bireysel ve sorumluluk alabilen, araştıran ve yorum katabilen bireylere dönüşmelerini sağlayacak. Otonom öğrenme becerileri hiç olmadığı kadar önem kazanacak.

ÇOCUĞUNUZU TANIYIN

Çocuklarınızın çoklu zeka türlerinden hangi zeka stiline sahip olduğunu daha doğrusu hangi zeka türünün ağır bastığını öğrenirseniz evde o alana yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Sınıf öğretmeniniz ile diyaloğunuzu sıklaştırıp yardım gerektiren durumlarda iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Günlük rutin oluşturup akademik, öz disiplin ve beceri barındıran etkinlikler planlayın. Bazı okullar veya öğretmenler yeterli çevrimiçi öğrenim kaynağı sağlama konusunda eksik kalabilir. Bu sebeple okul açılmadan evvel kullanabileceğiniz ücretsiz çevrimiçi öğrenim kaynaklarını arşivlemenizde fayda var.   

İmkanınız varsa çocuğunuz için bir eğitim köşesi oluşturun. Buranın bol ışık almasını, rahat etmesini ve yaratıcılığını kullanabileceği özgün bir alan olmasını sağlayın. Çocuklarınızın akademik, duygusal gelişimi için gerekli destek ve takip konularında yardıma ihtiyacınız varsa evde eğitim danışmanlığı yapan mentörlerle çalışabilirsiniz. Bu kişilerin saha deneyimi olan, YÖK tarafından tanınan diplomaya sahip olmasına dikkat edin. Özellikle anaokulu ve 1. sınıf öğrencileri için; kapsül eğitim veya nano okul modelleri kullanılabilir.