Çevre / Sağlık

Evde Kış Bakımı Zamanı

1022314534

Sonbahar aylarını yaşadığımız şu günlerde kış hazırlıklarına başlama vakti de geldi. Evinizi soğuk kış günlerine hazırlamak için  yapmanız gerekenler neler? Evde kış bakımı için pratik öneriler hazırladık….

            Sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde Nergis hanımı bir telaş almıştı. Yazın uğurlandığı, havaların serinlemeye başladığı şu günlerde evinde kış mevsimi için hazırlık yapmak istiyordu ama nereden başlayacağı konusunda kararsız kalmıştı. Bu durum da onun işleri ertelemesine ve uykusuz geceler geçirmesine neden oluyordu…. Peki sizin eviniz kışa ne kadar hazır? Siz de bu sorunun yanıtını arıyorsanız yazımız size rehber olacak…

            Evinizi kış mevsimine hazır hale getirerek hem kışın soğuk hava şartlarında olumsuz durumlarla karşılaşmaz hem de tasarruf edebilirsiniz. İşte kış mevsimine girmeden evinizi soğuk günlere hazırlamanın yolları :

KOMBİ VE KLİMA BAKIMI

            Günümüzde artık doğalgaz ve elektrik faturaları her geçen yıl daha da artıyor. Doğalgaz ve elektrik faturaları birçoğumuz için taşınması zor bir yük haline geliyor. Ancak doğalgaz faturasını azaltmanın birçok yolu var. Bunlardan biri de kış ayları gelmeden kombi ve klima bakımını yaptırmaktır.

            Kombi ve klima bakımı tasarruf sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da önem taşıyor. Bu sebeple her yıl rutin olarak kış ayları gelmeden kombinizin ve klimanızın bakımını yaptırmalısınız. Olası enerji kaçaklarını ve fazla kullanımı engelleyip faturadan tasarruf edebilirsiniz.

KAPI VE PENCERELERE DİKKAT

            Kış mevsimine hazırlık yapılması gereken bir diğer nokta da kapı ve pencereler oluyor. Kışın soğuk havanın içeri girmesini engelleyen kapı ve pencerelerin bakımını mutlaka yaptırın. Hatta bütçeniz varsa eskimiş kapı ve pencereleri yenileyin. Bunun yanı sıra kapı ve pencerelerden gelen soğuğu engellemek için fitil ya da yapışkanlı süngerler de kullanabilirsiniz. Bu fitil ve yapışkanlı süngerleri uygun fiyata nalbur ya da yapı marketlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Uzmanlar, çatlak ya da bakım isteyen camları da bu dönemde değiştirmenizi öneriyor.

 
YALITIM YAPTIRIN

            Soğuk havalarda evi korumanın ve kullanılan enerjiyi azaltıp tasarruf yapmanın en iyi yöntemlerinden biri de yalıtım yapmaktır. Yaşadığınız binanın dış cephesinde mantolama yapılması ısı yalıtımı sağlayarak, ısınma giderlerinizi azaltacaktır. Bu sayede kışın doğalgaz tüketiminden yazın klima masraflarına kadar ısınma ve soğutma giderlerini azaltıp yaptığınız yalıtım masrafı kendini birkaç yılda amorti edecektir….

            Apartmanın üst katında yaşıyorsanız kış gelmeden mutlaka çatı bakımını yaptırmalısınız. Bakımı yapılmayan çatı, yoğun yağmurlu veya karlı günlerde sizi zor durumda bırakabilir. Binanızın dış cephesinde olduğu gibi çatınıza da yalıtım yaptırabilirsiniz.

TESİSATLARI ELDEN GEÇİRİN

            Kış bakımı yapılması gereken bir diğer yer de sıhhi tesisat oluyor. Suyun evinize temiz olarak ulaştırıp, kullanılan kirli suyun dışarı atılmasını sağlayan boru hatlarına sıhhi tesisat adı veriliyor. Evde bulunan lavabo, klozet, giderler, bataryalar, duşakabin önemli sıhhi tesisat araçları olarak tanımlanıyor. Özellikle aşırı soğuk ve karlı havalarda bakımsız tesisat sistemi donarak işlerinizi zorlaştırabilir. Bunu engellemek için aşırı soğuk havalar gelmeden tesisat bakımınızı mutlaka yaptırmalısınız.

ELEKTRİK HATTI

            Elektrik tesisatı zaman içinde aşınıp elektrik kaçaklarına neden olabiliyor. Bu nedenle kopuk ya da yıpranmış kablolarınızı onarıp elektrik tesisatınızın elden geçirilmesini sağlamalısınız. Bunun yanı sıra kış ayları acil durumların en çok yaşandığı zamanlardır. Fırtınadan elektrik gider, kardan yollar kapanır ya da aşırı yağmur nedeniyle evi su basabilir…Yaşanma ihtimali yüksek olan bu olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Bunun için bir acil durum seti hazırlayabilirsiniz. Bu setin içinde elektrik sıkıntısı yaşarken kullanabileceğiniz mum, kibrit ya da el feneri bulunabilir. Bilgisayarınızı ve hassas elektronik ekipmanlarınızı korumak için yedek bir pil satın alıp bu kutuya koyabilirsiniz.

            Uzmanlar, acil durumlarda aramanız gereken numaraları yazdığınız bir liste yapmanızı da öneriyor. Bu listeyi acil durumlarda kolayca ulaşabilmek adına buzdolabınızın üzerine asıp işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Küçük çocuklarınıza da acil durumda aranması gereken birkaç telefon numarasını ezberletmeniz de krizleri kolay yönetmenize yardımcı olacaktır.

EV BAKIMI İÇİN 5 ÖNERİ

  1. Evinizi kış mevsimine hazırlarken ilk olarak yapılması gerekenler listesi hazırlayın.
  2. Kendi kendinize yapabileceğiniz işlerden başlayıp teknik bakım işleri için profesyonellerden destek alın.
  3. Kombi, klima ve tesisat bakımı gibi işleri ötelemeyin!
  4. Boya-badana gibi işlerinizi kış mevsimine bırakmayın.
  5. Koltuk, kanepe, halı yıkama işlerinizi de en geç sonbahar aylarında yaptırmalısınız.