Çevre / Sağlık

Her Ağrı Bel Fıtığı Değildir

Her ağrı bel fıtığı değildir

Türkiye’de her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor… Halk arasında yaygın olmasına karşın bel ağrılarının tedavisi ve neden kaynaklandığı araştırılmıyor. Ortopedi ve travmatoloji uzmanları, bel ağrılarının bazen omurgadaki ağrılara işaret ettiklerine, her bel ağrısının bel fıtığı olmadığına dikkat çekiyor… Omurga daralmaları sonucu oluşan ağrıları bel fıtığından ayıran özellikler nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır gibi soruları araştırdık…

Gökçen hanımın yıllardan beri çektiği bel ağrıları son dönemde yoğunlaşmış yaşam konforunu etkiler hale gelmişti. Oysa gençliğinde de zaman zaman bu ağrılardan şikayet ederdi ancak bu denli zorlanmamıştı. Artık ev işlerini yapamaz ve rahatça yürüyemez hale gelmişti… Belki evinizde belki de çevrenizde bu tür şikayetlerden size yakınan tanıdıklarınız var. Kim bilir belki de bel ağrısından yakınan sizsiniz…

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; Türkiye’de her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor… Toplumumuzda bu denli yaygın bir hastalık olmasına rağmen bel ağrılarının tedavisi ve neden kaynaklandığı ise çoğu zaman ihmal ediliyor. Oysa uzmanlar bel ağrılarının kimi zaman omurgadaki sıkıntılara işaret ettiğini ve ciddiye alınması gereken bir sorun olduğunu vurguluyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Prof. Dr. Çağatay Öztürk, omurga daralmaları sonucu oluşan ağrıları ciddiye alıp tedavi olunması konusunda uyarıda bulunuyor.

ÇABUK GEÇEBİLİR       

Bel ağrısının sebepleri arasında en yaygın olanları belin zorlanması, sinirlerin tahrip olması, omurilikten çıkan sinir köklerinde problemler, kemik ve eklem problemleri gösteriliyor.

Bel ağrılarının büyük çoğunluğunun basit sebeplerden kaynaklandığı için 2-4 hafta aralığında tamamen geçeceğini belirten Öztürk, “Az bir kısmında ise daha çok mekanik sebepler dediğimiz problemler olduğu için bu sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. Sebepler kaldırılmadığı sürece sinirlere basının derecesine göre kendini gösterir. Medikal tedavi ile geçmeyen ağrılar, günlük yaşantımızı etkileyen uyuşukluklar, düşük ayak gelişebilir” yorumunu yapıyor.

SEBEP OMURGA OLABİLİR

Vücudumuzun yaşadığı sıkıntıları bize her zaman açık ve net bir şekilde göstermediğini belirten Öztürk, şu bilgileri veriyor:

“Toplumumuzda yaygın olarak görülen bel ağrıları, omurga rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir. İnsanlarda, bel ağrılarının fıtıktan kaynaklandığı gibi bir görüş söz konusu. Oysa omurga ağrısı yaşayanların yarısında MRG (emar) sırasında boyun ve bel fıtığı görülür ve hastalar omurga ağrılarını sürekli olarak bel ağrısı ile karıştırır.”

Omurilik ve sinirlerin geçtiği kanalların daralması, sinirlerin sıkıştırması sonucu omurga kanalında yaşanan daralma bel ağrılarına sebep olabilir. Kanal darlığının ileri yaşta sıklığı artar. Ağrı genellikle belden bacağa doğru yayılır ve bacaklarda uyuşma karıncalanma, güçsüzlük ve ayakta durmanın kısıtlanması tipik belirtiler arasında yerini alır. Boyun bölgesindeki darlıklarda belirtiler benzer şekilde kollarda da görülebilir.

Öztürk, bel ağrılarının birçoğunda denge bozukluğu şikayetinin tipik bir şikayet olduğunu söylüyor. Öztürk, “Omurlarda kayma ve biçim bozuklukları da bel ağrısı sebebidir. Spondilolistezis olarak adlandırılan bel kayması bunlardan biridir. Spondilolistezis omurların alttaki veya üstteki vertebraya göre konumunun öne veya arkaya (retrolistezis) kayması şeklinde tanımlanabilir” diye konuşuyor.

ERKEKLERDE YOĞUN

Bel kayması ağırlıklı olarak erkeklerde görülüyor. Öyle ki yapılan araştırmalara göre, erkeklerde yüzde 5-6 oranında, kadınlarda ise yüzde 2-3 oranında bel kayması ile karşılaşılıyor. Bel kayması, daha çok ağır kaldırmak zorunda olan, jimnastik ile uğraşan ve futbol oynayan kişilerde sık görülüyor. Çocuklarda ise, 7-10 yaşlarında ortaya çıkabileceği gibi genelde ergenlik ve erişkin dönemlerinde artan fiziksel aktiviteye bağlı olarak ortaya çıktığı da gözlemleniyor.

Bahsi geçen omurga rahatsızlıklarında kişinin hareketleriyle beraber ağrı da artıyor. Bu hastalıkların ilerlemesi kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi yaşamını idame ettirmesinde olumsuz sonuçlara sebep oluyor. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlar yaratabilecek bu ve bu gibi omurga rahatsızlıklarını erken teşhis ve doğru yöntemlerle tedavi etmek de mümkün.

BEL AĞRISININ 4 TEMEL SEBEBİ

  1. Belin zorlanması.
  2. Sinirlerin tahrip olması.
  3. Omurilikten çıkan sinir köklerinde problemler.
  4. Kemik ve eklem problemleri.