Çevre / Sağlık

Kanalıma Hoşgeldiniz !

Pandemi döneminde hayata tutunmak ve bu dönemde bir parça dahi olsa iyi hissetmek için yapılan canlı yayınlar tüm sosyal medya kullanıcılarına rengârenk bir ortam sundu. 

İlginç zamanlarda yaşayasın”

Eski bir Çin atasözü.  Beddua etmek içinkullanırlarmış ne tuhaf!

Hemen 2020 yılını getiriyor akıllara. Fazlasıyla… 

Hepimiz tedirgin başımıza neler geleceğini bekliyoruz. Daha ne olabilir ki derken bir yenisi ekleniyor tüm bu olumsuzluklara.  Bir film sahnesinde yaşıyoruz sanki. 

Depremler, yangınlar, uçak kazaları, patlamalar, terör, küresel iklim değişiklikleri ve tabiî ki korona virüs; karantinalar, hastalıklar, sokağa çıkma yasakları…

Resmen hayatımızı ikiye böldü. Pandemi öncesi ve pandemi sonrası. Zaman ölçütlerimiz değişti. Ancak mikroskop ile görülebilen küçük ve sevimsiz bir virüs esir aldı hayatlarımızı. Algılarımız, duygularımız, korkularımız yön değiştirdi.

Pandemi öncesi sadece eğlence olarak kullandığımız sosyal mecralar yeni dönemde bize birer okul, iş ve sosyalleşme alanı açtı. Biliyorsunuz sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri, birçoğumuza yeni keşif alanları açtı, yeni meslekler yarattı, birbirimizle iletişimimizi kolaylaştırdı, birbirimizle bağ kurmamıza vesile oldu, bir kısmımızı çok eğlendirdi ama bir kısmımızı da üzdü ve yetersiz hissettirdi. Kimimiz gözümüzü sosyal medya hesaplarımızdan ayıramazken, kimimiz de sosyal medyada geçen zamanı vakit kaybı gördük. İşte tam bu çelişkilerin ortasında hayatımıza bir de canlı yayınlar olanca hızıyla giriverdi ve pandemi ile birlikte dört duvar arasına sıkışınca canlı yayınlara daha bir yüklendik. 

Peki, bu ihtiyaç nasıl doğdu ve nasıl bu kadar çabuk adapte olabildik ya da olamadık, olmamak için direndik? 

“Canlı yayınım var kanalıma bekliyorum, beni takip edin!”

Sosyal medya hesabı olmayanlar hızla hesap açmaya başladı, hayatında canlı yayın deneyimi olmayanlar canlı yayın uzmanı oldu. Canlı yayınlarda konser verenler, misafir ağırlayanlar, talk-show yapanlar, insanları bilgilendirmeyi görev edinenler, yemek yapanlar derken geleneklerimiz bile değişti, canlı yayında kız isteme törenlerine bile şahit olduk. Ofisler, toplantılar, plazalar, bankalar homeoffice oldu. Odadan odaya eşofman ile koşuşturan CEO’lar gördük. Bu süreçte gigabaytı çok olan zengin sayıldı. Mayalı ekmeğin uzmanı olduk, lahmacunun doktorasını yaptık. Birçoğumuz için fırsat eşitliği sundu bu canlı yayınlar.

Ve tüm bunlar olurken  yere her zamankinden sağlam basmak, daha çok çalışmak, üretmek zorundaydık.  Üstelik bunları evden çıkmadan ve/veya mümkün olduğunca daha az çıkarak yapmalıydık ama nasıl? Hele ki mali müşavirsen, bir takvimle yarışıyorsan… 

Değişen ve dönüşen mevzuata ayak uydurmak zorunda olduğumuzu bilen birçok meslektaşımız da canlı yayınlar açtı.  Meslek odaları da taşın altına elini koyarak uzman kadrosu ile  gün aşırı yaptığı canlı yayınlar, uygulama eğitimleri ile meslek mensuplarının güncel mevzuata daha kolay hakim olmalarını sağladı. İSMMMO yönetimimiz ve ilçe temsilciliklerimiz hızlıca aksiyon alarak “tüm mecralarda biz de varız” dedi. Özellikle Instagram ve Youtube canlı yayınları ile güncel bilgileri aynı anda aynı gruplarla anında öğrenme hatta üzerine tartışma ortamı yarattı biz meslektaşlara. Böylece mesleki olarak işler daha sorunsuz halledilir oldu, sosyal anlamda ise yalnız olmadığımızı hissetmemizi sağlayarak mesleki tükenmişliğin biraz olsun önlenmesinde yardımları dokundu. Amaç aslında mevzuat karşısında güncel kalmak, bilgimizi paylaşmak ve aktarmaktı ama bununla da sınırlı kalmadık, birçok meslektaşımız bize canlı yayınlarda sazlı-sözlü geceler düzenledi. Eğlendik, mutlu olduk ve en önemlisi birbirimize bu süreçte destek olduk. Değişime ve dönüşüme en yatkın meslek grubu olduğumuzu bir kez daha kanıtladık.  Sürekli değişen ve gelişen mesleğimiz, sosyal medyanın önlenemeyen yükselişinden payını alarak artık canlı yayınlarda varlığını gösteriyor, meslek odalarımız ise bu mecralarda yaptıkları paylaşımlarla anahtar rollerden birini üstleniyorlar. Kısacası bilgiye erişmede bu zamanda model değişikliklerine gidiliyor. İlginç zamanlarda yaşamaya ve üretmeye çalışmak hepimize çok şey öğretiyor.

Bu günler elbet geçecek, umut hep var olacak, bugünlerden geriye kalacak çokça canlı yayın ve yarın ki nesillere aktarılacak çok anımız olacak. Sağlıkla kalın 🙂