Bilim / Teknoloji Çevre / Sağlık

Karavanda, Çadırda İnternet

Koronavirüs nedeniyle kalabalıktan uzak durmak isteyenler çadır, tekne ve karavan tatiline yöneldi. Müstakil yazlıklara da ilgi arttı. Bu durum farklı internet bağlantısı ihtiyacını doğurdu. Farklı tatil isteyenlerin kullanabileceği mobil ve taşınabilir Wi-Fi çözümlerini araştırdık.

Dünya olarak mücadele ettiğimiz koronavirüs sonrasında kalabalıktan uzak durmak isteyenler çadır, tekne ve karavan tatiline yöneldi. Müstakil yazlıklara da ilgi arttı. Bu durum farklı internet bağlantısı ihtiyacını doğurdu. Mobil ve taşınabilir Wi-Fi çözümlerine talep artışı var.

TP Link Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, yazlık evlerde uzun süreli kalınacaksa interneti taşıma ya da kısa dönemli abonelikten yararlanılmasını öneriyor. Dinçer, “Taşımayı tercih edenler ya modemlerini götürebilir ya da yeni modem alabilirler. Ancak yazlık ev çok katlıysa ve bahçesi de varsa modem tek başına yeterli olmayabilir. Bu tür evler için modemin yanı sıra kablosuz ağ genişleticisi, powerline adaptör, Mesh WiFi gibi ürünler kullanılabilir. Böylece her katta, bahçede, evin her noktasında güçlü Wi-Fi sinyali ve keyifli bağlantı sağlanabilir” diyor.

10 CİHAZ KULLANIYOR

Karavan ya da tekne gibi hareket halinde olan alanlarda tatilini geçirenlere ise mobil Wi-Fi kullanmaları öneriliyor. Ali Dinçer, bunlara kısaca MiFi cihazları dendiğini, bu cihazlar içine takılan data hatlı bir sim kartı ile en az 10 cihaza kadar Wi-Fi ağı oluşturabildiği bilgisini veriyor. Dinçer, “Tüketiciler ihtiyaçlarına uygun olan modeli seçip bir data hattı alarak internet sorunlarını çözebilir. Karada ya da denizde, gittikleri her yerde sabit internet desteği olmayan noktalarda da Wi-Fi ağı kurup tatilde kesintisiz bağlantının keyfini çıkarabiliyorlar” diye konuşuyor. Mobil Wi-Fi cihazları bir kredi kartı büyüklüğünde. Sadece tekne ve karavanlar için değil, internet altyapısı olmayan yazlık evler için de öneriliyor.

Ali Dinçer, yaz aylarında MiFi cihazlarına talebin arttığını ancak bu yıl pandemi nedeniyle bu talebin erkene çekildiğini söylüyor ve ekliyor: “Normalleşmeye paralel olarak ve tatil döneminin başlamasıyla özellikle MiFi cihazlarının satışında artış devam ediyor. Bu yıl pandemi nedeniyle daha farklı tatil planlayan kişi sayısı da artıyor. Çadır, karavan ya da tekne kiralamak ve daha sakin ve güvenli tatil yapmak isteniyor. Bu da MiFi cihazlarına ilgiyi artıran bir gelişme.” Ayrıca operatörlerin mobil internet çözümleri de bulunuyor.

İHTİYACI BELİRLEYİN Ali Dinçer, tekne, karavan, çadır ve müstakil yazlıklarda internet seçimi konusunda yapılması gerekenleri de şöyle aktarıyor: “Her tür ağ ürünü seçiminde ihtiyacı ya da sorunu iyi belirlemek ve buna uygun çözümü bulmak önemli. Tek katlı, küçük metrekareye sahip ve duvarları kalın olmayan bir yazlık ev için modem tek başına yeterli olabilir. Çok katlı yazlıkta ise evin her yerinde Wi-Fi sinyali olsun isteniyorsa modem tek başına istenen performansı vermeyecektir. Evin yapısı, bağlantı ihtiyacına göre çözüm arayışına gidilmeli. Karavan, tekne ya da çadır tatilinde ise eğer rota belliyse gidilecek yerlerde 4.5G desteği olup olmadığı mutlaka önceden kontrol edilmeli. MiFi ürünü seçiminde ise kaç kişi ya da cihazın bağlı olacağı, ne tür uygulamalar yapılacağı, online oyun, HD film izlenip izlenmeyeceği gibi kullanım ihtiyaçlarına uygun model seçilmeli.”