Kurumsal ve Kişisel Gelişim

Başlayalım, yol uzun!

Bu mesleği seçtiğiniz andan itibaren belirli bir zaman alan hazırlıkla, staj sınavına girdiniz. Staj sınavını geçtikten sonra 3 yıl boyunca bir meslek mensubu gözetiminde staj sürecini bitirdiniz. Edindiğiniz mesleki tecrübe ve yine daha öncellikli akademik bir çalışma  ile mesleki yeterlilik sınavını da başardınız.

Sonuçta insan ömrü için hiç de kısa sayılmayacak bir zaman içerisinde, sabır göstererek ve emek vererek SMMM ruhsatı aldınız.

Artık Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak işe girişmeye, müşterinin dertleri ile dertlenmeye hazırız. Bundan böyle kuyumcu ile milyem, ayar, işçilik hesabı yapmak; tekstilci ile pastal atıp bir pastaldan kaç parça çıkacağını hesaplamak; SGK’nın sağlık hizmetlerinde asgari ödemelerini; MR, BT, Doppler’in ne olduğunu öğrenmek,  refakat ile  kafe hasılatını ayrı ayrı hesaplamak, ekonomik yoğurdun 2 litre süt maliyetine denk olduğu gibi farklı mesleklerin temel ve pratik bilgilerini öğrenmek zorunda kalacağız.

Hadi başlayalım. Şimdi sınavda sorulamayacak ve hayatta kesin ve tek yanıtı olmayan sorular karşımıza çıkıyor. Üstelik başlarken ne çok soru ve sorun var!

O halde öncelikle pek afili ilk defterimize çiziktirdiğimiz, işe başlama soru ve notlarla ile başlayalım. Yanıtları büyük oranda, “Bir Mali Müşavir nasıl olmalı?” ve “Nasıl bir Mali Müşavir olacağım?” sorularının da yanıtı olacaktır.

İlk soru: “Nereden başlamalıyım?” Sonraki sorular ise “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak Türkiye koşullarında başarılı olabilmek için nelere dikkat etmem gerekir? Bir iş yerinde tecrübe kazanana kadar bağlı mı çalışmalıyım yoksa kendi büromu mu açmalıyım?”

Hangi alanda uzmanlaşmalıyım, Muhasebe mi, denetim mi? iç denetim mi?

Sektör olarak hangi alanlarda uzmanlaşmaya yatkınım? Nakliye, gıda, tarım, sağlık, bilişim ayrı alan temel bilgileri gerektiriyor. Yoksa “ne iş olsa yaparım coşkusunda”, her şeyi bilmeye çalışırken, hiç bir alanda yetkin olmamaya mı karar vereceğiz?

Tabi bu uzmanlıklar evrenini saran başta vergi mevzuatı olmak üzere, yüzlerce sektörün çalışma şartlarını belirleyen kanun, yönetmelik, tebliğ ve emsal yargı kararları var. Hangileri öncelikli ve olmazsa olmaz, öğrenmek gerekecek.

Muhasebe ve müşavirlik hizmeti alan hedef müşteri profilinin bu hizmete ilişkin en belirgin davranış özellikleri neler, müşterilerin hizmet satın alma davranışına ilişkin ne gibi öngörü ve olasılıklar ortaya konulabilir?

Muhasebe ve Mali Müşavirlik alanında Türkiye koşullarında, ülke insanına ve hizmet satın alanlara uygun temel hizmet niteliği ve destekleyici hizmetler neler olabilir? Nasıl bir hizmet stratejisi izlenebilir? Bu hizmetler hangi isimler altında sunulabilir?

Muhasebe ve Müşavirlik alanın faaliyet göstermek için açacağım büroya kendi ismimi mi vermeliyim yoksa farklı isim arayışına mı girmeliyim? Nasıl bir isim en uygunu olurdu?

Meslek içi ve meslek dışı rakiplerim neler ve kimler olabilir? Muhtemel rakiplerin durumları hakkında neler öngörülebilir, davranış biçimleri, beni etkileme dereceleri ne olabilir?

Yeni dönem ve koşullarda, -bu günlerde çok daha güncel ve mühim bir soruyla-  pandemi ve sonrasında işimde ne yapabilirim, nasıl düzenleyebilirim?

Olası müşterilerin ödemeye hazır olacakları ve işyerime kârlı bir iş hacmi temin edecek bir fiyat düzeyi hangi varsayımlar ve hangi kriterlere göre belirlenebilir ve normal koşullarda bir işletme muhasebe, müşavirlik hizmeti için benim harcayacağım zaman ve bunun karşılığında istenecek ücret miktarı yaklaşık (en uygun) ne (kadar) olabilir?

Bürom için ilk yıla ait tutundurma planının temel noktaları neler olabilir? Hangi araçlar, ne amaçla ve ne şekilde kullanılabilir?

Büro kuruluşunun ilk aşamasında hangi konularda kesin ve ayrıntılı bilgilere sahip olmak gerekecekti? Bu bilgiler için ihtiyaç duyulacak araştırmalar neler olabilirdi?

Sorular, sorular… Her sorunun olası yanıtları ve yanıtların yarattığı yeni soruları, yolumuzu, yolumuzun yol ayrımlarını, yeni iş birliklerini, öğrenilmesi gereken yeni bilgileri, yeni uzmanlık alanlarını, geleceğimizi, hedeflerimizi ve bunlar için gerekli zaman, imkân, para ve sarf etmemiz gereken alın terini belirleyecek.

Tüm bunlar ise önce mesleki kimliğimizi, sonra kendi kişiliğimizi belirleyecek. O kişiliği tercihlerinizle, emeğinizle, eğitiminizle donanımınızla inşa edeceğiz.

 Soruların yanıtlarını hep birlikte vereceğiz. O halde hepimize rastgele… Başlayalım, yol uzun!