Çevre / Sağlık

Hatıra ormanında bir ağacınız olsun…

Hatay’da son dönemlerde arka arkaya çok sık orman yangınları gerçekleşmiş , içinde yaşayan canlılarla birlikte hektarlarca orman alanı yok olmuştur. Yerleşim alanlarının da zarar görmesi tüm Türkiye’de hassasiyeti arttırmıştır.

Bu hassasiyet ile sosyal muhasebe yapmayı görev kabul ederek yanan orman alanlarının tekrar kazanımı için   Hatay SMMMO ve  İskenderun SMMMO arasında Orman Genel Müdürlüğü ile MUHASEBECİLER HATIRA ORMANI  kampanyası  protokolü hazırlanmış , hesapların takip ve denetimi meslek örgütüne bırakılmıştır.

           Ağaçlandırma işbirliği protokolünün amacı ;  gönüllülük esasına dayanan , Orman Genel Müdürlüğü’nün banka hesabında toplanacak olan  paralarla bir hatıra ormanı oluşturulması ve yanan ormanlık alanların yeniden ağaçlandırılması , ağaçlandırma ve erozyon kontrol işlemleri ile bu sahaların yeniden ihyası ve orman varlığının arttırılmasıdır.

            Protokol gereği ;

1- Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası  ile  Orman Genel Müdürlüğü arasındaki ağaçlandırma protokolü ile Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde 31 Mart 2021 tarihine kadar özel bütçeli bir banka hesabı açılmıştır.

2- Bu hesapta biriken katkıların  kontrol ve denetimi meslek camiamız tarafından yapılacaktır.

3- Bağışlar amacı dışında kullanılamayacaktır.

4- İklim koşullarına göre Orman Genel Müdürlüğü tarafından ekim ve dikim işlemleri 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamlanacaktır.

5- Tekrar orman vasfına dönüşecek alanlara dikilecek  her fide için 10-TL ( On Türk Lira ) bedel belirlenmiştir.


          İSMMMO Çevre Komitesi  olarak meslek camiamız adına oluşturulacak olan MUHASEBECİLER HATIRA ORMANI kampanyasına destek veriyoruz. Sizlerin de birer fidan ile katılımınızla  örgütlülük gücümüzün bir kez daha tescil edeceğine inanıyoruz.

          Katılım tutarından ziyade katılımcı sayısının önemli olduğunu düşünüyoruz.

          Kampanyanın çevrenize de duyurulması ve 31 Mart 2021 tarihine kadar katılım gösterilmesini ve desteklenmesini bekliyoruz.

          Meslek camiamızın sosyal sorumluk içeren  bu projeyle  ses getirecek bir sonuca ulaşacağına inanıyoruz

          Muhasebeciler hatıra ormanı kampanyasına destek olacak meslek mensuplarımıza , stajyerlerimize, iş insanlarına ve doğa dostlarına teşekkür ediyoruz , katkılarının artarak devam edeceğine inanıyoruz.

       Yakılan yıkılan doğayı tekrar yeşerterek yaşanacak bir dünya  hedefliyoruz.

Hesap bilgileri

Banka Adı               Ziraat Bankası

Alıcı Ünvanı            Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü

IBAN                       TR29 0001 0025 8547 0437 1050 09

Not: Kampanya  katılım belgesi  talep edenlerin ( mail adreslerini ve bağış makbuzlarını  )     info@hataysmmmo.org.tr       üzerinden   iletmeleri   halinde  elektronik   sertifikaları      Hatay Odası tarafından kendilerine gönderilecektir.