Gündem

Kadınlar çiçektir!

Sahiden kadınlar çiçek midir ? Dünya üzerinde 80 milyon ila 800 milyon arasında çiçek çeşidi olduğu tahmin edilmektedir.  Kadınlarında çeşit çeşit özellikleri olsa da onların hepsinin ortak bir paydası var. Saygı …

Çiçek, bir dal ile toprağa tutunan susuz ve köksüz yaşayamayan narin bitkidir. Oysa kadın öyle değildir. Tutunmak , yaşamak hatta yaşatmak için bütün sebepleri yok olsa bile yeniden başlar yılmaz.

Mesela hatırlıyor musunuz, Melek İpek sabaha kadar 2 çocuğunun babası tarafından işkence görüp canıyla tehdit edildi. Sabahleyin kendisi ve 2 çocuğunu öldürülmesin diye eşini öldürdü. İşte o kadın en berbat şartta bile ’ 3 gün oldu dayak yemiyorum çocuklarımın da güvende olduğunu biliyorum’ dedi. Şimdi bu kadar güçlü bir kadın çiçek midir?

2009 yılında hepimizi derinden etkileyen canice öldürülen Özgecan Aslanın annesi kızının ardından ‘kızımın canı çok acımıştır. Keşke kurşunla öldürselerdi’ diyecek kadar çaresiz bırakılan annemiz çiçek midir?

Kanser ile genç yaşında mücadele edip, sol bacağını kaybeden ve buna rağmen ‘Ben bir bacaktan ibaret değilim’ diyen hatta ‘kaybedersem bile savaşarak kaybedeceğim’ diyerek Demir Kadın unvanıyla kalplerimize kazınan cennete uğurladığımız Neslican Tay çiçek midir?

Erzurum’da 3 aylık bebeğini bırakıp cephede savaşan askere yardıma koşan Nene Hatun çiçek midir?

Anne babasını küçük yaşta kaybeden, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Türkiye’nin ilk kadın pilotu, Dünyanın ise ilk kadın savaş uçağı pilotu unvanına sahip Sabiha Gökçen çiçek midir?

Kız çocuklarının tıp okumasının imkânsız olduğu bir dönemde yetenekli ve başarılı kişiliği ile dikkat çeken ilk kadın doktorumuz Safiye Ali çiçek midir?

Padişahın ölüm emri verdiği oğlunun duacısı olan, bu millete Ulu önder yetiştiren anne Zübeyde hanım çiçek midir?

Gencecik evlatlarını vatan uğruna Şehit verip yine de vakarlı duruşuyla ‘Vatan Sağolsun’ diyen binlerce annelerimiz çiçek midir?

Dünyaya bir can getiren, bu canı 9 ay karnında ömür boyu kalbinde taşıyan anneler çiçek midir?

İş dünyasında cinsiyet ayrımcılığı yüzünden gereken itibarı göremeyen başarılı iş kadınları çiçek midir?

Ataerkil toplumun şartları arasında sıkışan  hem çalışıp hem ev işlerine yetişmeye çalışan aynı zamanda dünyaya bir evlat getiren kadınlarımız çiçek midir?

Hayır, ben kabul etmiyorum kadınlar çiçek olamaz. Evet narin ve hassas olabiliriz. Bu bizim fıtratımızdan kaynaklı zarafetimizdendir. Küçük bir kız çocuğu olarak başladığımız bu hayatta ayakları yere sağlam basan bütün zorluklar ile tek başımıza mücadele veren, toplumsal baskılara kafa tutan, anneliğimiz, eşliğimiz ve eşsizliğimiz ile hangi yaratılan bizden daha güçlü olabilir ki…

8 Mart Dünya Kadınlar gününde bütün kadınların ortak istekleri ; saygı , sevgi , itibar ve ayrımcılığın olmadığı , şiddetin uygulanmadığı bir dünya.

Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi ‘Yeryüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir.’